17-09-25
titulinis     pasiteirauti

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Turizmo informacija - Kurortai - Antalija

Antalijos pakrantė – viena iš ekologiškai švariausių vietų pasaulyje. Tai vienas iš populiariausių Turkijos kurortų, kur per metus būna ~300 saulėtų dienų. ~200 km ilgio Antalijoje pakrantė nusėtanuostabiais paplūdymiais, bananų plantcijomis ir citrusinių vaisių sodais. Antalijos pakrantėje yra nuostabiųkrioklių, uolų, slėnių ir miškų.
Antalijos miestas išsidėstęs, ant stačių pajūrio uolų, pačiame įlankos krašte. Miesto centras yra šalia senų gynybinių, juosenčių uostą. Nuo 1970 – 1980 m. miestas smarkiai išsiplėtė į vakarus ir šiaurę. Per pastaruosius stipriai padidėjo migraciją iš centrinės ir rytų Anatolijos (~400%). Medvilnės auginimas derlingose žemėse, daugybė šiltnamių ir žinoma turizmas kuris labiausiai įtakojo Antalijos vystymasi. T.p. čia poilsevietes ir vilas turi daugelio kitų Turkijos miestų gyventojų.
4 – metų laiakai Antalijoje buna tik kalendoriuje. Tikros žiemos čia nėra, to l. retai čia nukrenta žemiau nulio. Kai 1985 m. iškrito sniegas, tai buvo tikra sensacija. Vasaros karštos ir sausos, kiti metų laikai šilti ir lietingi. Vid metų to yra sausį 18,7 oC, balandį – 18 oC, rugpjutį – 27,7 oC ir rugsėjį – 24,5 oC.
Kurortai aplink Antaliją vad. Turkų Rivjiera.
 Remiantis įv. liekanomis, rastomis regiono uolose (Karaino uola), archeologinių kasinėjimų metu, spėjama, kad dab. Antalijos regionas buvo apgyvendintas prieš 50 tūkst. metų.
Hetitai, kaip manoma atėję iš Kaukazo ir Mesopotamijos, viešpatavo Antalijos teritprijoje 2500 – 1400 m.pr.Kr.
8 – 7 a.pr.Kr. iš Trakijos atkeliavusio tautos užkariavo teritoriją ir įkūrė miestus – valstybes: PAMPHYLIA, LYCIA, CICILIA.
Žodis „paphylia“ yra graikų kilmės ir reiškia „pan“ – daug, „phyla“ – genčių, taigi pavadinimas reikštu – „visų genčių žemė“. Mat regione gyvenusiu tautų kilmė nėra tisliai žinoma. Manoma, kad jas sudarė įvairių Anatolijos genčių grupės ir Frygiečių gentis iš Trakijos.
9 – 8 a.pr.Kr. Antalijos pakrantėse apsigyveno pirmieji graikų kolonistai.
Nuo 7 a iki 546 m.pr.Kr. antalija priklausė Lydijos karalystei, vėliau lydiečius pakeitė persai.
336 m.pr.Kr. Aleksandras Makedonietis užkariavo beveik visus miestus (išskyrus Termesa). Jam mirus 323 m.pr.Kr. prasidėjo karas tarp jo generolų dėl valdžios, trukęs iki 188 m.pr.Kr. tuo metu Seldžiukų karalius Antiochas III buvo nugalėtas Bergamo karaliaus ir pasirašė Aramiejos sutartį.
Dabartinį Antalijos miestą įkūrė Bergamo karalius ATTALAS II PHILADELPHOS (159 -138 m.pr.Kr.), nors iš tiesų jis tik atstatė ten jau buvusį miestą, ir pavadino jį ATTALIA.
133 m.pr.Kr. miestas, ATTALO III PHILAMETORO (paskutiniojo Bergamo karaliaus) valia, kartu su visa Bergamo karalyste buvo prijungtas prie Romos imperijos.
1 a. mieste lankėsi šv. Paulius ir Barnabas, 190 m. – Romos imperatorius Adrianas. 2 – 3 a. Antalijai buvo klestėjimo periodas, 2 a. regione pradėjo plisti krikščionybė.
Bizantijos laikais Antalija buvo vienas svarbiausių prekybos uostų, prie viduržemio jūros, dėl strateginės reikšmės ir turtų miesta kelis kartus buvo puolamas arabų.
1085 m. miestą užkariavo Seldžiukų sultonas Süleymanşah, bet, 1103 m. jį vėl atkariavo Bizantijos imperatorius Aleksios I Komnenos. O netrukus miestas vėl pateko į turkų rankas. 1120 – 1206 Antalija buvo Bizantijos imperijos dalis, vėliau jis vėl atiteko turkams – seldžiukams.
Nusilpus seldžiukų imperijai, prasidėjo nepriklausomų „beylikų“ (dalinių kunigaikštysčių) era. Antalija tada 95 metus buvo nepriklausomu „beyliku“.
~1321 m. Antaliją ėmė valdyti HAMITOĞULLARI atšaka – TEKEOĞULLARI.
Nėra tiksliai žinoma, kada Antalija pateko į Osmanų imperijos rankas (manoma, kad ~1390 m. ją užkariavo YILDIRIM BAYZIT ir padovanojo sūnui, sultonui MURATUI). Osmanų valdžioje mistas išbuvo iki I pasaulinio karo, 1919 m. kovo 28 (29 balandžio ?) Antaliją okupavo italai, bet 1921 m. birželio mėn. jie visiškai pasitraukė.
Dabar Antalija – vienas svarbiausių meno ir kultūros centrų. Kasmet, net nuo 1964 m., čia vyksta filmų festivalis „Altim partakal“.
hey.lt - nemokamas lankytojų skaitliukas
top100 counter
www.stats.lt - tinklapiu reitingai, statistika, skaitliukas
e-center.lt skaitliukas