17-09-25
titulinis     pasiteirauti

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Turizmo informacija - Lankytinos vietos - Ararato kalnas

Araratas yra Rytinės Anatolijos Agri rajone, netoli sienos su Armėnija ir Iranu. Tiesiai už 250 kilometrų nuo Erzurumo, 130 kilometrų į pietryčius nuo Karso, 160 kilometrų į šiaurę nuo Vano. Pagrindinis kelias tarp Turkijos ir Irano eina nuo Erzurumo, per Dogubayazitą (Ararato pietuose) iki Tabrizo. Ararato vršūnės aukštis yra 5165 metrai virš jūros lygio. Tai aukščiausias Turkijos taškas.
Araratas – tai neveikiantis ugnikalnis, paskutinis jo išsiveržimas buvo 1840-ųjų birželio 2. Mūsų laikais viršutinis kalno trečdalis visą laiką yra padengtas sniegu, o likus 100 metrų iki viršūnės – suledėjusiu sniegu. Alpinistai kopdami į kalną gėlo vandens gali gauti tik dienos metu saulei ištirpinus dalį sniego. Tačiau vakare, saulei nusileidus vandens atrasti jau nebeįmanoma. Po sniego sluoksniu šlaitai padengti storu bazalto uolienos sluoksniu.
Per pastaruosius metus daugybė grupių tyrinėjo Araratą, tikėdamiesi atrasti Nojaus Arkos liekanas. Ir Josephus maždaug 70 m. po Kr. ir Markas Polas maždaug 1300 m. po Kr. užsiminė apie jas, bet jų pranešimai rėmėsi kitų žmonių pasakojimais. Josephus sakė, kad laivo liekanų ieškoti net nereikia – jos ir taip gerai matomos. Po to daugybė ieškotojų bandė atrasti Nojaus laivą ant Ararato kalno. Tikimybė, kad senovinės legendos yra istorinis faktas, labai intriguojanti, ir kiekvienas naujas atradimas suteikia papildomų jėgų toliau ieškoti archeologinio patvirtinimo.
Kaip ten bebūtų, pirmiausia reikėtų nustatyti, ką biblijos įrašai šioje istorijoje reiškia iš tiesų, prieš nusprendžiant, ar šis aukštas kalnas tikrai yra ta vieta, kur galima ieškoti Nojaus laivo.
Nojaus Arkos istorija, kuri pasakojama Biblijoje, yra tik nauja babiloniečio Gilgamešo epo versija. Ankstesnio pasakojimo herojus buvo Utnapištimas, buvo išminties dievo Ea numylėtinis. Gali būti, kad babiloniečių istorijai pradžią davė viską neįprastai niokojantis Eufrato (Firato) upės baseino potvynis. Tik laivas šiame epe nusėdo ant vieno iš Zagro kalnų. Biblijoje pamitėtas pavadinimas „Ararat“ taip pat gali būti perskaitytas kaip „Urartu“, kadangi tarp priebalsių „rrt“ reikėjo pridėti tinkamas balses.
Urartu – tai istorinės karalystės pavadinimas, bet pats žodis reiškia „tolimą žemę“, arba „vietą šiaurėje“. Taigi, kodangi Buyuk Agri Dagi yra gražus kalnas ir visai nesunkiai į jį galima įkopti patyrusiems alpinistams, niekas net nebūtų pagalvojęs, kad būtent čia galima atrasti Nojaus arką. Nepaisant to, susidomėjimas Ararato kalnu nemažėja, ir daugybė tyrinėtojų vis dar tikisi atrasti Nojaus Arkos liekanas remdamiesi senuoju testamentu.

Šiaurinėje pusėje, Araratas prasideda nuo Araksės upės slėnio. Slėnio aukštis 760 metrų, ir nuo čia pradeda kilti didingasis kalnas. Toje vietoje palei Araksės upę eina demarkacinė linija tarp Turkijos ir Armėnijos. Kalno viršūnė yra tik 30 kilometrų nuo sienos. Pastaraisiais metais Turkijos ir Armėnijos vyriausybės ginčijosi dėl užsieniečių kopimo į Ararato viršūnę. Tačiau nuo 2004 lapkričio 1-osios Ararato kalnas buvo paskelbtas 35-uoju Turkijos nacionaliniu parku. Tikimasi, kad tai pritrauks daugiau turistų ir pagerins regiono ekonominę padėtį. Bet pradėti turizmo verslą trukdo tai, kad ant Ararato kalno nėra slidinėjimo kurorto. Kas žino, gal vieną dieną... Artimiausia žiemos sporto vieta – Bubi kalnas, veikiantis nuo gruodžio iki balandžio.

 

Atgal

hey.lt - nemokamas lankytojų skaitliukas
top100 counter
www.stats.lt - tinklapiu reitingai, statistika, skaitliukas
e-center.lt skaitliukas